03.10.15 Dzień Seniora

Sanniki seniorom

Z okazji Dnia Seniora Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina  w Sannikach, wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Towarzystwem im. Fryderyka Chopina, przygotowało spotkanie z operetką. O godzinie 13, w sali koncertowej pałacu zasiedli seniorzy z Sannik, a o 14 odbył się kolejny koncert zespołu Artes Ensamble w składzie: Maria Antkowiak ​- sopran, Małgorzata Janaszek – wiolonczela i  prowadzenie koncertu, Andrzej Janaszek – fortepian, autor aranżacji utworów, szef artystyczny zespołu Artes Ensemble.

  

 

Operetka to gatunek muzyczny, który cieszy się ogromnym powodzeniem zarówno wśród wielbicieli muzyki klasycznej, jak i tej  z pogranicza rozrywki. „Przetańczyć całą noc”​ to wspaniałe widowisko operetkowe, w którym wystąpili artyści zespołu wokalno-instrumentalnego Artes Ensemble​. W świat operetki, arystokratycznych salonów i miłosnych intryg przeniosła melomanów​ czarująca solistka operowa, Maria Antkowiak. Wspaniałej grze aktorskiej i ekspresyjnemu śpiewowi sopranistki towarzyszyły dźwięki fortepianu, przy którym zasiadł Andrzej Janaszek i wiolonczela, na której grała Małgorzata Janaszek. Stosownej oprawy dodały stroje, świetna gra aktorska, charakterystyczne dla poszczególnych stylów i gatunków muzycznych.

  

Dyrektor Centrum, Monika Patrowicz powitała seniorów, życząc im zdrowia i pogody ducha. Odczytała list, wystosowany przez Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministra Pracy i Polityki Społecznej do polskich seniorów, z okazji ich święta, przypadającego na dzień 1 października. Była w nim mowa o poświęceniu i wytrwałości „w budowaniu Polski, którą mogą się cieszyć młodsze pokolenia, za dzielenie się życiową mądrością i doświadczeniem”.

Dyrektor Monika Patrowicz przekazała też słowa ministra Kamysza: Kochani Seniorzy, idąc za słowami francuskiego filozofa Henri Bergson’a – „Istnieć znaczy zmieniać się, zmieniać się to dojrzewać, dojrzewać zaś to nieskończenie zmieniać siebie samego.” – w dniu Waszego święta życzę Wam, abyście w pełni zdrowia realizowali pasje i zamierzenia zmieniając swój świat na lepsze.”

Duet wiolonczeli z fortepianem​ poprowadził słuchaczy poprzez poszczególne części koncertu. Była muzyka wiedeńska, ze słynnymi walcami cesarskiego Wiednia, węgierska z żywiołowymi, pikantnymi​ czardaszami, ognista hiszpańska, wreszcie typowo musicalowa z porywającymi tanecznymi rytmami.

Podczas dwóch odsłon spektaklu publiczność usłyszała między innymi najpiękniejsze arie z operetek mistrzów gatunku – „Kto me usta całuje, ten śni”, czardasza „Kiedy skrzypki grają …”, „W rytm walczyka serce śpiewa​”, czardasza Silvy,  arię torreadora, „Granadę”, „Przetańczyć całą noc” i wiele innych, porywających serca, a nogi do tańca, utworów. Artyści sami poprowadzili koncert, opowiedzieli historie form tanecznych, fabułę operetek, przytaczali słowa kompozytorów, wspominali anegdoty.

Widowisko muzyczne „Przetańczyć całą noc” zachwyciło urzekającym klasycznym, wysublimowanym smakiem, zachwyciło różnorodnością scenicznej akcji, feerią strojów i tanecznych rytmów.

Po spektaklu goście zwiedzili pałacowe wnętrza, poznając bogatą historię tego miejsca i jego związki z Fryderykiem Chopinem.  

 

Monika Gadzińska

Europejskie Centrum Artystyczne

im. Fryderyka Chopina  w Sannikach

  

  

KUP BILET NA KONCERT