01.04.2012

 

Relacja z koncertu - 01.04.2012 r. Drukuj

Koncert dedykowany pamięci Krzysztofa Kolbergera i Tiatiany Schebanowej

Pamięć o tak wspaniałych artystach jak Tiatiana Schebanowa utalentowana pianistka i aktor Krzysztof Kolberger w Sannikach jest wciąż wiecznie żywa, gdyż niejednokrotnie gościli na koncertach i sannickich wydarzeniach kulturalnych, a tym samym zachwycali swym wykonaniem miłośników muzyki chopinowskiej i poezji. 

Dla upamiętnienia ich twórczości w minioną niedzielę 1 kwietnia 2012 o godz. 14:00 odbył się w Sannikach koncert chopinowski, zgromadzonych na koncercie gości przywitały, Monika Patrowicz dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i prezes sannickiego Koła chopinowskiego w Sannikach Aleksandra Głowacka. Dyrektor Centrum Monika Patrowicz przedstawiła przebieg realizacji kapitalnego remontu pałacowych wnętrz oraz prac na terenie parku podczas, których zostały odkryte historyczne pozostałości starego dworu oraz zabytkowej fontanny. Poinformowała, iż po zakończeniu inwestycji a będzie to najprawdopodobniej jesień bieżącego roku, koncerty zostaną wznowione w pałacowych wnętrzach, i nabiorą swoistego blasku i klimatu.

Wykonawcami koncertu była najbliższa rodzina pianistki Stanisław Drzewiecki wraz z żoną Jekateriną, a miłym akcentem był gościny występ męża Shebanowej- Jarosława Drzewieckiego. Talent pianistyczny młodych Drzewieckich oczarowywał zgromadzonych na niedzielnym koncercie.
Staś Drzewiecki bo tak go nazywano na początku jego kariery pianistycznej naukę gry na fortepianie rozpoczął jako sześcioletnie dziecko, następnie zadebiutował jako solista podczas pierwszego tournée koncertowego po Japonii z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Miłość do muzyki zaszczepiła mu jego mama Tatiana Shebanowa, to ona od najmłodszych lat uczyła go gry na fortepianie. Staś- karierę artystyczną zawdzięcza nie tylko swojej mamie ale także ojcu, który jest utalentowanym pianistą i pedagogiem. To obydwoje rodzice czuwali nad jego edukacją muzyczną. Dzięki temu młody artysta ma w swoim dorobku także, tournée z Filharmonią Wrocławską po USA, z Filharmonią Podlaską – po Belgii, a z Filharmonią Śląską i Orkiestrą „Hanseatica” – po Holandii. Występował w Chinach i na estradach Ameryki Północnej między innymi w Vancouver, Meksyku oraz w Atlancie, i Chicago. Obecnie uprawia także kameralistykę występując w duecie fortepianowym ze swoją żoną Jekateriną.
Jekaterina swój temperament i emocje wyraża grą na fortepianie, a także pisaniem poezji. Mówi o sobie, że wspaniale się uzupełniają z mężem, że byli sobie przeznaczeni. Pianistka pochodzi z Rygi, gdzie jako pięciolatka latka rozpoczęła naukę gry na fortepianie, a następnie ukończyła szkołę muzyczną. Potem wygrała konkurs pianistyczny i dostała się do słynącego z niezwykle wysokiego poziomu konserwatorium w Moskwie. Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych.
Koncertowy popis młodych Drzewieckich dopełnił występ i wspomnienia Jarosława Drzewieckiego męża pianistki, w których wybiegał pamięcią do lat kiedy to poznał Tatianę na festiwalu pianistycznym w Dusznikach Zdroju w 1983r.a jednocześnie obdarzył sympatią to dla niej wtedy grał „Toccatę” Romana Statkowskiego czy „Walc” Mozarta, i które zagrał w niedzielę w Sannikach.
Nie tylko Tatiana Schebanowa, ale także Krzysztof Kolberger pozostał we wspomnieniach sannickiej publiczności. Ten utalentowany artysta-aktor potrafił zgromadzić liczne grono sympatyków i wielbicieli, a jego interpretacje poezji zawsze cieszyły się dużym aplauzem. Uhonorowaniem pamięci o artyście były wiersze Wisławy Szymborskiej recytowane przez Annę Romantowską aktorkę teatralną i filmową. Mistrzowska interpretacja liryki i chopinowskie wariacje a także polonezy znakomicie z sobą współbrzmiały. Całości wydarzeniu oprawy nadała wystawa malarstwa Tadeusza Zaremby pt. „Sanniki bliżej morza”, która tak jak i twórczość wspominanych artystów wyraża jego zamiłowanie i fascynację do morza a swoją pasję realizuje w malarstwie i żeglarstwie. 

Organizatorami niedzielnego koncertu było: Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Sannickie Koło chopinowskie, TiFC w Warszawie, GOK i Urząd Gminy w Sannikach, którzy już dzisiaj zapraszają wszystkich miłośników i sympatyków na kolejny z koncertów „Wieża malowana” poświeconemu wspomnieniom o Wojciechu Siemionie w niedzielę 22 kwietnia 2012 r. 

Koncert odbędzie się w sali Urzędu Gminy, ul. Wólczyńska 75, godz. 14:00.
Dodatkowe informacje na stronie www.ecasanniki.pl lub tel.: 24/277 78 27

 

Relację napisała:
Jolanta Róg
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Fot.1 Fot.2 Fot.3 Fot.4

Fot.5 Fot.6 Fot.7 Fot.8

KUP BILET NA KONCERT