22.04.2012

Relacja z koncertu - 22.04.2012 r. Drukuj

 „Wieża malowana” wspomnienia o Wojciechu Siemionie

Miłym i ciepłym wspomnieniem o Wojciechu Siemionie przywitała zgromadzonych na koncercie poświęconym jego pamięci Joanna Kasperska - aktorka i przyjaciółka artysty. Koncert odbył się w niedzielę 22 kwietnia br. o godz. 14:00 w sannickiej sali koncertowej przy ul. Wólczyńskiej.

„Wojtku, Wojtku, Wojtku… gdzieś Ty jest…?” tak tęsknym przywołaniem za artystą rozpoczęła spotkanie Joanna Kasperska, recytując utwory i wspomnienia m. in. Wandy Czubarnatowej, Tadeusza Różewicza Józefa Małka, Zbigniewa Jerzyny - przyjaciół i artystów, którzy znali Wojciecha Siemiona. Nie przypadkowe było to wspomnienie, gdyż artysta, aktor, populizator kultury ludowej i wsi polskiej był jednym z pierwszych inicjatorów powstania ośrodka chopinowskiego w Sannikach i przywrócenia Chopina Sannikom. To właśnie tu w Sannikach na pierwszym koncercie chopinowskim w lutym 1981 roku wystąpił Wojciech Siemion recytując poezje i prozę przy akompaniamencie utalentowanej pianistki Haliny Czerny – Stefańskiej.

Każdy następny występ artysty w koncertach poetycko-muzycznych był bardzo oczekiwany przez sannicką publiczność, gdyby nie tragiczny wypadek , na pewno był by z nami . Pustkę po artyście zapełniła prelekcja filmu pod tym samym tytułem co koncert wspomnieniowy oraz wspomnienia Józefa Plesa, które zawarł w swojej książce biograficzno - wspomnieniowej pt. ,,Wieża malowana”, a którą mógł za promować przed sannicką publicznością. Tytuł książki jest taki sam jak spektakl poetycki w wykonaniu młodziutkiego Wojtka Siemiona, a który otworzył on mu drogę do kariery, aktor stworzył w nim nowy styl przedstawiania poezji ludowej i nowatorską formę aktorskiej prezentacji, czyli sztukę monodramu. Autor Józef Pless zawarł w książce poza swoim pisanym portretem aktora, 80 wspomnień ludzi sztuki, malarzy, aktorów, poetów, animatorów kultury wszystkich zaprzyjaźnionych z człowiekiem artystą jakim był Wojciech Siemion. Książka opatrzona jest bogato zdjęciami z życia i sceny artysty. 
Koncerty odbył się w scenerii zaaranżowanej przez Annę Sobol malarkę, która namalowała portret artysty, oraz uwieczniła wspomnienia na fotografiach z lat dziecięcych, z jego Petrykoz, gdzie żył i tworzył. Sceneria koncertu nadawała klimatu i niezwykłej atmosfery wspomnień po artyście.
Dopełnieniem koncertu była oprawa muzyczna w wykonaniu pianistki chopinistki, wielokrotnie występującej wspólnie z Wojciechem Siemionem- Joanny Maklakiewicz. Sannicka publiczność usłyszała „Dwa Krakowiaki” I. Paderewskiego, „Pieśń dziewicy” oraz ostatni mini recital Nokturn Pośmiertne Fryderyka Chopina . 
Wszyscy artyści występujący na koncercie wspomnień byli bardzo związani z Wojciechem Siemionem, dlatego też wykonanie zaprezentowanych utworów poetyckich jak i muzycznych było pod wpływem emocji osobistych . 
Organizatorami niedzielnego koncertu było: Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Sannickie Koło chopinowskie, TiFC w Warszawie, GOK i Urząd Gminy w Sannikach , którzy już dzisiaj zapraszają wszystkich miłośników i sympatyków na kolejny z koncertów 6 maja 2012 r. godz. 14:00. Koncert odbędzie się w sali Urzędu Gminy ul. Wólczyńska 75. Dodatkowe informacje na stronie www.ecasanniki.pl lub tel.: 24/277 78 27

Relację napisała:
Jolanta Róg
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Fot.1 Fot.2 Fot.3 Fot.4

Fot.5 Fot.6 Fot.7

KUP BILET NA KONCERT