06.05.2012

Relacja z koncertu - 06.05.2012 r. Drukuj

Pierwsza niedziela maja w Sannikach była okazją do wysłuchania koncertu muzyki chopinowskiej, na którym zabrzmiały Polonezy, Nokturny i Walce, a koncert uatrakcyjniło czytanie listów Gabrieli Zapolskiej. 

Wykonawcami niedzielnego koncertu słowno – muzycznego byli; aktorka teatralna i filmowa Edyta Jungowska, absolwentka Państwowej Szkoły Teatralnej w Warszawie, która na scenie zadebiutowała w 1987 r. znana z wielu ról filmowych tj. „Na dobre i na złe” „Złoto dezerterów”, a ostatnio z serialu „Klan”. Aktorka jest także laureatką wielu nagród m. in.: Nagroda Leona Schillera za rok 1996, nagrodą Ewy Demarczyk i Andrzeja Waligórskiego w konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na XXI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2000r. Przy fortepianie zasiadł pianista i pedagog Karol Radziwiłowicz absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował także w Ameryce Północnej, a w latach 1987-1988 jako pierwszy pianista w historii muzyki polskiej opanował wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego, wydane na czterech płytach kompaktowych w Polsce. Wydał także na CD interpretacje utworów Fryderyka Chopina. Koncertował w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki, Australii oraz w Indiach. Piastuje stanowisko prezesa Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie.

Koncert odbył się w miłej atmosferze i zagadkowym klimacie intrygi, która została wytworzona na skutek zaprezentowanych w znakomity sposób listów Zapolskiej z 1898 -1900r, gdzie Edyta Jungowska wspaniale wcieliła się w rolę autorki zapisów skierowanych do drugiego męża Stanisława Janowskiego oraz do Ludwika Szczepańskiego pisarza i redaktora czasopisma „Życie”. Z listów dowiedzieć się można było, że życie i twórczość Zapolskiej otaczała aura skandalu, którą często sama podsycała. Wyciągała na światło dzienne tematy niemoralne, zakazane, prowokowała - nie tylko swoimi publikacjami, ale i życiem osobistym. 
Natomiast utwory muzyczne m.in. Andante Spianato z Wielkiego Poloneza Es-dur pokazały nie tylko fenomenalną technikę ale i subtelność interpretacji przez Karola Radziwiłowicza, które na długo pozostaną w pamięci słuchaczy. Koncert Chopina w jego wykonaniu zasługuje na pochwałę poczucia piękna i dźwięku, odczucie walorów chopinowskiego fortepianu, wrażliwość na emocjonalny charakter muzyki. Zarówno muzyka chopinowska jak i przedstawione listy bardzo zachwyciły zgromadzoną publiczność czego dowodem były liczne owację dla wykonawców. 
 Dodatkowym elementem wzbogacającym koncert była wystawa malarstwa autorstwa Jakuba Ćwieczkowskiego, absolwenta ASP w Warszawie, który od 30 lat zajmuje się malarstwem olejnym, głównie pejzażem. Będąc aktywnym twórczo dzieli się swymi doświadczeniami z młodzieżą, prowadząc zajęcia w placówkach oświatowych w Podkowie Leśnej. Od 8 lat jest dyrektorem Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim. Organizator wielu plenerów i wystaw.
 Organizatorami niedzielnego koncertu było: Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Sannickie Koło chopinowskie, TiFC w Warszawie, GOK i Urząd Gminy w Sannikach, którzy już dzisiaj zapraszają wszystkich miłośników i sympatyków na kolejny z koncertów 3 czerwca 2012 r. godz. 14:00.
Koncert odbędzie się w sali Urzędu Gminy ul .Wólczyńska 75 .
Dodatkowe informacje na stronie www.ecasanniki.pl lub tel.: 24/277 78 27

Relację napisała:
Jolanta Róg
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Fot.1 Fot.2 Fot.3

Fot.4 Fot.5 Fot.6

KUP BILET NA KONCERT