01.07.2012

Relacja z koncertu - 01.07.2012 r. Drukuj

W piękne słoneczne popołudnie w niedzielę 1 lipca br. w sannickiej sali koncertowej rozbrzmiewały chopinowskie Mazurki, Barakola, Andante  i Polonezy. 

Wykonawcy - pianistka Anna Jastrzębska- Quinn jak i Dariusz Jakubowski zachwycili jak zawsze zgromadzoną publiczność, gdyż  po raz kolejny gościli w Sannikach,  oczarowali i zafascynowali  zarówno wykonaniem utworów muzycznych jak i  profesjonalną wręcz mistrzowską recytacją poezji. Podczas koncertu wytworzyła się kameralna atmosfera, którą współtworzyli artyści i publiczność… w myśl słów,…. Nastąpiła jak zawsze  w Sannikach  wymiana jakości i za to wielkie dzięki …., które zostały wpisane przez Dariusza Jakubowskiego na koniec w pamiątkowej  kronice koncertu. Dowodem na to był  bis wykonany przez  artystów ze specjalną dedykacją dla publiczności, która współtworzy każde z sannickich wydarzeń i nagradza hojnie brawami wykonawców.

W repertuarze koncertu były utwory chopinowskie i poezja Jana Kochanowskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, która   tak  dawno  napisana   doskonale oddaje i utożsamia się ze współczesnością, z tym  co nas  trapi,  co nas cieszy i z tym co przeżywamy. Być może  to zaważyło ze współbrzmienie muzyki chopinowskiej, która jest wciąż wiecznie żywa w Sannikach oraz poezji  oddającej  odczucia publiczności  stworzyły swoisty klimat koncertu. ….Nic dwa razy się nie zdarza…. pięknie wyrecytował strofy wiersza Wisławy Szymborskiej  Dariusz Jakubowski, tak właśnie i ten koncert  się już nie powtórzy, przeszedł już do historii sannickich koncertów i pozostanie w Naszej pamięci na  długo.
 Anna Jastrzębska–Quinn  jest absolwentką  Państwowej  Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie , koncertuje już od 16 roku życia.  W 1979 roku uzyskała dyplom wirtuozki w Konserwatorium w Genewie. Pianistka jest  laureatką  I Nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Majorce w 1982 roku. W latach 1968–1974 była 7-krotną stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie i Ministerstwa Kultury i Sztuki.  Koncertowała w niemal wszystkich filharmoniach w Polsce oraz w Hiszpa-nii, Szwajcarii, Chinach, Kanadzie, Niemczech, Austrii i Urugwaju. Dyspo-nuje szerokim repertuarem, w którym muzyka Chopina zajmuje szczególne miejsce.
Pan  Dariusz  Jakubowski    jest aktorem    teatralnym i filmowym ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.    Debiutował jako student IV roku PWST  w „Affabulazione” Piera Paolo Passoliniego w reżyserii Tadeusza Łomnickiego.   Współpracuje z Teatrem Studio, gdzie odbył  szereg tournée artystycznych  na prestiżowych festiwalach teatralnych w Europie, a także w Izraelu, Australii, Japonii, na Tajwanie i w Singapurze.
Znany jest z   wielu produkcji  filmowych takich reżyserów, jak Krzysztof Kieślowski, Andrzej Konic, Janusz Majewski, Andrzej Trzos-Rastawiecki, oraz wielu innych .Popularność przyniosły mu role w serialach „Ekstradycja”, ”Wiedźmin”, ”Na dobre i na złe”.  Artysta zapraszany  jest do współpracy przez najważniejsze instytucje muzyczne w Polsce jak  Filharmonia  Narodowa w Warszawie .
 Podczas niedzielnego koncertu  zostali  nagrodzeni zwycięzcy  Konkursu Literackiego pt. ,, Muzyka budzi w sercach pragnienie dobrych czynów..”, który został ogłoszony w kwietniu br. . Konkurs skierowany był  do dzieci i młodzieży z terenu gminy Sanniki, organizatorem  konkursu i fundatorem  nagród było Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina o jego wakacyjnym pobycie w Sannikach poprzez zachęcanie do pisania krótkich form literackich, na temat historycznego wątku. Istotą osiągnięcia sukcesu w konkursie było napisanie oryginalnego, ciekawego i zwięzłego opowiadania lub wiersza.  Do konkursu wpłynęło  ogółem 17 prac, które cechowały  się duża znajomością wiedzy  historycznej, twórczości kompozytora a także pomysłowością i dojrzałością literacką. Ocena  zgłoszonych prac i wyłonienie zwycięzców było  bardzo trudne, ale po starannym i wnikliwym przeanalizowaniu zgłoszonych prac według kryteriów oceny zostali wyłonienie zwycięzcy. Ze Szkoły Podstawowej  im. F. Chopina w Sannikach - Zuzanna Gaworska z Sielc , Karolina Jeznach z Sannik , Julia Kołtunowicz z  Sannik ,  z Publicznego Gimnazjum w Sannikach nagrodzono Karolinę Świtalską z  Wólki Niskiej, Katarzynę Olczak, z Sanniki,  Sabinę Piechocką z  Osmólska.  Dodatkowo komisja  postanowiła  wyróżnić: Joannę Kwiatkowską z Starego Barcika i Witolda Strzadza ze Szkarady .   
Wręczenia nagród  dla zwycięzców dokonała  dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach Monika Patrowicz, pogratulowała zwycięstwa i podziękowałam za udział i włącznie się w działania  Centrum.

Koncertowi tak jak zawsze towarzyszyła wystawa malarstwa tym razem autorstwa Pawła Cabanowskiego absolwenta Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie.  Malarz ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych  oraz uczestniczył  w  ponad 20 wystawach zbiorowych w kraju  i zagranicą. Motywem przewodnim  malarstwa  artysty  jest pejzaż  tropikalnych lasów, bujnych, bajecznie kolorowych zarośli i krajobrazów. Artysta  opowiedział o swojej twórczości i inspiracji do malarstwa o tym, że każdy z obrazów  jest jakimś jego osobistym przeżyciem i wspomnieniem z miejscem, które pozostało w jego pamięci.

Organizatorami niedzielnego koncertu było: Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Sannickie Koło chopinowskie,  TiFC w Warszawie, GOK i Urząd Gminy w Sannikach, którzy już dzisiaj zapraszają wszystkich  miłośników i sympatyków na kolejny z koncertów 5 sierpnia 2012 r. godz. 14:00.na którym wystąpią  Stanisława Celińska recytacja i  Elżbieta Karaś fortepian,  koncertowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Marcina  Cabaka

Koncert odbędzie się w sali Urzędu Gminy ul .Wólczyńska 75 .
Dodatkowe informacje na stronie www.ecasanniki.pl lub tel.: 24/277 78 27

Fot.1 Fot.2 Fot.3 Fot.4

Fot.5 Fot.6Fot.7 Fot.8

Fot.9 Fot.10 Fot.11 Fot.12

KUP BILET NA KONCERT