02.09.2012

Relacja z koncertu - 02.09.2012 r. Drukuj

Chopin Muzyka Poezja

Koncertem Chopin, Muzyka, Poezja rozpoczął się w niedzielę 02.09.2012 I Sezon Artystyczny Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. 
Rozpoczęcie sezonu artystycznego uświetnili swoją obecnością słynna pianistka Anna Stańczyk mieszkająca na stałe w Anglii oraz wybitny aktor telewizyjny jak i filmowy Henryk Talar, w Sannikach występujący po raz pierwszy.

Na sali koncertowej rozbrzmiewały Polonez, Nokturny, Etiudy, Mazurki i Walce Fryderyka Chopina, oprawie tym utworom dodała poezja Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego oraz ks. Jana Twardowskiego, która płynęła wprost z głębi serca, z mistrzowskim kunsztem wyrecytowana przez Henryka Talara . Stali sympatycy i bywalcy koncertów chopinowskich byli zachwyceni, a nawet podekscytowani występem tak sławnych artystów. Publiczności podobała się swoboda i śmiałość z jaką Henryk Talar zaprezentował jeden z utworów Tadeusza Boy-Żeleńskiego ,,Słówka”. Humor ,,Słówek” nie starzeje się z upływem lat, jest wciąż wiecznie żywy, to najtrwalsze dzieło satyryczne okresu Młodej Polski. Wciąż bawi, zadziwia trafnością spostrzeżeń, intryguje swą niepodważalną aktualnością, wzrusza i pobudza do refleksji zarówno o kabaretowym talencie Żeleńskiego, jak i o nieśmiertelności naszych polskich przywar, jest czytane przez nowe pokolenia od prawie stu lat. Chyba żaden utwór tak jak ten nie jest wypełniony tak ogromną porcją akceptacji życia. Dlatego też nie dziwne, że wśród sannickiej publiczności pojawiły się uśmiechy na twarzach.
Pianistka Anna Stańczyk studiowała pod kierunkiem słynnych profesorów m.in. Marii Zubelewicz –Bojar. Marii Pomianowskiej, Bronisława Kawalla a także w Londynie. Koncertowała w Europie i obu Amerykach, jest laureatka wielu nagród w tym Medalem Franciszka Liszta, oraz Zasługi dla Kultury Polskiej od Ministra Kultury. Nagrała album fonograficzny pt. ,, Polska”. W jej działalności za uznanie należy stworzenie w Wielkiej Brytanii ,, Wędrującej Szkoły Pianistycznej”, która prowadziła przez wiele lat. Artystka jest założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego,, Floralia Muzyczne- Muzyka w Kwiatach”.
Henryk Talar należy do grona najwybitniejszych polskich aktorów, jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Ma na swoim koncie dziesiątki ról teatralnych i filmowych oraz ról dubbingowych. Był dyrektorem wielu teatrów, od 2003 roku pracuje w Teatrze Narodowym. Do jego najważniejszych ról filmowych należą role w ,, Kim jest człowiek’’, ,,Stanie strachu’’, ,,Prymas. Trzy lata z tysiąca” i wiele innych.
Po znakomitym koncercie odbyła się prezentacja filmowa przedstawiająca biografię i twórczość Janusza Lewandowskiego. Artysta pochodzi z Rokicia k/Płocka. Był uczeniem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, a następnie ukończył studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 
Od ukończenia studiów bierze aktywny udział w życiu artystycznym. Uczestniczy w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, plenerach, sympozjach problemowych. Otrzymał nagrody i wyróżnienia, m.in. wyróżnienie w konkursie pt. "Metafora w malarstwie polskim" w Radomiu, nagrodę Prezydenta Warszawy, nagrodę w "Artyści w Międzynarodowym Roku Dziecka", kilka nagród za plakaty, nagrodę za projekt aranżacji wnętrza Bazyliki pod wezwaniem św. Teresy w Łodzi Jego prace są w prywatnych zbiorach w Polsce, Anglii, Austrii, Francji, Holandii, Japonii, Danii, Włoszech, Niemczech, Szwecji oraz w USA oraz w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych "Zachęta" Urzędu Miasta Stołecznego w Warszawie. 
Artysta o sobie mówi: "Urodziłem się w ziemi mazowieckiej tuż przed zmierzchem", czego dowodem są jego prace, kolory i kompozycje obrazów. W pracach J. Lewandowskiego widać jak on to nazywa ,,Płaskie, monotonne i nijakie Mazowsze, które widzimy za płotem i nie zauważamy” . Twórczość Lewandowskiego wywodzi się z inspiracji sztuką polskiego symbolizmu, jednak zarówno w swej formie, jak i w sferze znaczeń wykracza daleko poza konwencje sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku. Mazowieckie pejzaże i wprowadzone w nich ulubione przez siebie postaci - wiejskich chłopaków kuszonych przez dziewczęta, przydomowe zwierzęta: koguty, prosiaki, gołębie ...wprowadzają nowoczesną "japonizującą" kompozycję przestrzeni w obrazie, ucinają przedmioty na granicy malarskiego kadru. Artysta w swoich pracach stosuje asymetrię i wykorzystuje działanie pustej przestrzeni, operuje, stłumioną paletą bar oraz wyrafinowaną fakturą. 
Wystawa prac Janusza Lewandowskiego planowana jest w nowo otwartych po remoncie wnętrzach pałacowych, którego zakończenie planowane jest na jesień br. roku. Niedzielny koncert odbył się przy organizacji: Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Sannickiego Koła chopinowskiego, TiFC - u w Warszawie, GOK- u i Urzędu Gminy w Sannikach. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich miłośników i sympatyków na kolejny koncert 14 października 2012 r. godz. 14:00, koncert odbędzie się w sali Urzędu Gminy ul. Wólczyńska 75 .
Dodatkowe informacje na stronie www.ecasanniki.pl lub tel.: 24/277 78 27

Relację napisała:

Jolanta Róg
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Fot.1 Fot.2 Fot.3 Fot.4

Fot.5 Fot.6 Fot.7 Fot.8

Fot.9 Fot.10

KUP BILET NA KONCERT