14.10.2012

Relacja z koncertu - 14.10.2012 r. Drukuj

Tak jak co roku w październiku dla upamiętnienia rocznicy śmierci Fryderyka Chopina w niedzielę 14 października br. najbliższą dacie jego śmierci odbył się w Sannikach koncert chopinowski. 

W sali koncertowej zgromadzili się licznie miłośnicy muzyki klasycznej oraz jego twórczości, a także sympatycy Sanniki. Wśród zgromadzonych na koncercie gości był także potomek rodziny Pruszaków, która gościła niegdyś w swojej sannickiej posiadłości młodego Fryderyka. Pan Aleksander Pruszak jest emocjonalnie związany z Sannikami, które są jednym z wielu miejsc kultury chopinowskiej w Polsce, a dla jego rodziny to chluba i duma, że dzięki temu może tworzyć się Dziedzictwo Narodowe. Każda wizyta Pana Aleksandra Pruszaka w Sannikach, pozostawia miły i niezapomniany ślad, a ważny dla tego miejsca.

W niedzielne koncertowe popołudnie przy fortepianie zasiadł utalentowany pianista Jerzy Krzysztof Sterczyński, a utworom w jego wykonaniu towarzyszyła poezja Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Bylińskiego oraz fragmenty dzienników i listów o Chopinie czytane przez aktorkę teatralną, filmową oraz wybitnego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie - Annę Seniuk. Dźwięczne Polonezy, Etiudy i Mazurki pięknie nawiązywały do wspomnień czytanych z dzienników i listów o Chopinie i jego życiu. Jedno w wielu wspomnień zapisanych w dzienniku przez Franciszka Liszta przekonuje jak ważna była dla kompozytora rodzina „Środowisko rodzinne, w którym żył Chopin, przesycone było atmosferą zgody, spokoju, pracowitości – toteż owe przykłady prostoty, pobożności i delikatności pozostały dlań zawsze najsłodsze i najdroższe”(F. Liszt). Sannickie koncerty Chopinowskie wciąż odkrywają osobowość Chopina zaskakują, miłośników jego twórczości wrażliwością, melancholijnością i uczuciowością kompozytora. Artyści goszczący na koncercie byli zachwyceni, że po raz kolejny mogli występować w Sannikach, a każdy z występów jest inny, wyjątkowy ma swój klimat i urok, tworzony przez to miejsce, publiczność i wciąż żywego Chopina, którego słychać w szumie mazowieckich wierzb. 
 Pianista Jerzy Krzysztof Sterczyński jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach a następnie swoje umiejętności i talent doskonalił w Londynie. Jest laureatem wielu nagród w międzynarodowych konkursach i festiwalach pianistycznych. Występował w kraju i zagranicą w swojej działalności artystycznej specjalne miejsce zajmij nagrania wydał trzynaście płyt kompaktowych na utwory solowe Fryderyka Chopina Czajkowskiego, Bethovena, Szymanowskiego. Obecnie Jerzy Krzysztof Sterczyński jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a od 2005 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Fortepianu , Klawesynu i Organów.
Anna Seniuk jest znaną i cenioną aktorką teatralną i filmową wybitnie utalentowaną, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Karkowie. Ma na swoim koncie wiele ról teatralnych na deskach znanych teatrów w m.in. Teatru Starego w Krakowie, oraz teatrów warszawskim tj. Ateneum, Teatru Powszechnego, Teatru Polskiego a obecnie Teatru Narodowego. Znana z wielu ról filmowych m.in. ,,Czterdziestolatek”, ,, Czarne Chmury”, ,,Panny z wilka” czy ,, Konopielka” Aktorka jest laureatka wielu nagród aktorskich, a dwukrotnie zdobywczynią ,, Złotego Ekranu” oraz otrzymała tytuł ,, Ulubiona Aktorka Krakowa”. Jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie . W 2012 roku nagrodzona Wielką Nagrodą Festiwalu ,, Dwa Teatry” za całokształt twórczości.
 Po koncercie zgromadzona publiczność mogła podziwiać twórczość Barbary Perlikowskiej na wystawie pasteli. Barwne mazowieckie pejzaże, kolorowe kwiaty to motywy przewodnie inspiracji jej twórczości. Artystka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łazienkach królewskich w Warszawie, mieszka i tworzy w Gostyninie, należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. 
 Od lat wybraną techniką malarską artystki są pastele, ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych, m.in. Austrii, Francji, Holandii. Malarka od lat uczestniczy w życiu kulturalnym Sannik. 
Organizatorami niedzielnego koncertu było: Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Sannickie Koło chopinowskie, TiFC w Warszawie, GOK i Urząd Gminy w Sannikach , którzy już dzisiaj zapraszają wszystkich miłośników i sympatyków na kolejny z koncertów pt. ,,Romanse rosyjskie” wieczór narodowy -18 listopada 2012 r. godz. 14:00.
Koncert odbędzie się w sali Urzędu Gminy ul .Wólczyńska 75 .
Dodatkowe informacje na stronie www.ecasanniki.pl lub tel.: 24/277 78 27

Relację napisała: 
Jolanta Róg
ECA w Sannikach

Fot.1 Fot.2 Fot.3 Fot.4

Fot.5 Fot.6 Fot.7

KUP BILET NA KONCERT