Sanniki w Krainie Chopina

 
Pierwszy tegoroczny koncert w ramach XVI festiwalu „W krainie Chopina”, którego organizatorem jest Towarzystwo im. Henryka Wiłkomirskiego, odbył się w sannickim pałacu.
Festiwal „W Krainie Chopina” to projekt z cyklu promującego muzykę klasyczną, zarówno naszego największego kompozytora, jak i wielu innych. Honorowy patronat nad festiwalem sprawuje Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Włączają się kolejno włodarze samorządów i instytucji, na terenie których odbywają się koncerty. W Sannikach jest to Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina, reprezentowane przez dyrektora – Monikę Patrowicz oraz Burmistrza Miasta i Gminy Sanniki – Gabriela Wieczorka.
Na tegoroczny inauguracyjny koncert zaprosiliśmy do pałacu w Sannikach. Przy fortepianie zasiadła Anna Kubicz - absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj. Jako wyróżniona studentka wystąpiła z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej UMFC pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego podczas uroczystego koncertu dyplomantów, gdzie wykonała I Koncert Fortepianowy Franciszka Liszta. Koncertuje w kraju i za granicą.
Pianistce towarzyszyła równie młoda wiolonczelistka, Katarzyna Stasiewicz. Ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Andrzeja Bauera. Jest też absolwentką studiów podyplomowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Zdobyła laury na wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych w zakresie gry solowej i kameralnej. Współpracowała z warszawską Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza – brała udział między innymi w spektaklu „Mp3” w reżyserii Mariusza Benoit.
Kolejne utwory i ich kompozytorów prezentował Mariusz Dżyga, szef Towarzystwa im. Henryka Wiłkomirskiego, a także organizator Festiwalu „W Krainie Chopina”. Usłyszeliśmy zatem:
• Wariacje A-dur op. 16 nr 3 na fortepian solo Ignacego Jana Paderewskiego
• Pieśń bez słów op. 109 na wiolonczelę i fortepian Felixa Mendelssohna
• Marzenie miłosne nr 3 As-dur na fortepian Franciszka Liszta
• Après un rêve na wiolonczelę i fortepian Gabriela Fauré
• Modlitwę na wiolonczelę i fortepian Ernesta Blocha
• Mazurek g-moll na fortepian solo Akihiro Masudy
• Pezzo capriccioso op. 62 wirtuozowskie zakończenie na wiolonczelę i fortepian
Piotra Czajkowskiego
Miejsca i terminy kolejnych koncertów z cyklu Festiwalu „W Krainie Chopina” znajdziemy na stronie Towarzystwa im. Kazimierza Wiłkomirskiego.
 
 
 

KUP BILET NA KONCERT