Prosto z Wiednia na sannicki koncert

Pierwszy powakacyjny koncert z cyklu CHOPIN-MUZYKA-POEZJA był odrobinę inny, ponieważ pianiście towarzyszył, obdarzony znakomitym głosem, śpiewak tenorowy.
Feliks Matskulyak i Julian Gonzales przyjechali do sannickiego pałacu prosto z Wiednia, gdzie na stałe mieszkają i pracują.
Repertuar tenorowy, składający się z pieśni i arii najlepszych włoskich, hiszpańskich i niemieckich kompozytorów, między innymi: Mozarta, Rossiniego, Lehara, Sancheza, został przepięknie i trafnie dobrany. Usłyszeliśmy też kompozycje Chopina, niezbędne w tych okolicznościach, choćby z racji miejsca.
Zarówno Feliks Matskulyak, jak i Julian Gonzales zauroczyli publiczność swoim występem, ale też bezpośredniością i humorem.
Feliks Matskulyak to pianista urodzony w Czerniowcach na Ukrainie, a od kilkunastu lat mieszkający w Wiedniu. Swoje pedagogiczne i artystyczne wykształcenie początkowo otrzymał w rodzinnym mieście, w Lwowskiej Akademii Muzycznej, potem w Wiedeńskim Konserwatorium. Występuje w wielu miastach europejskich, regularnie koncertuje w duecie fortepianowym z pianistką Marianną Humetską ze Lwowa. Na co dzień pełni funkcję organisty przy Królewskiej Kaplicy Schönbrun oraz w kościele świętego Seweryna w Wiedniu.
Julian Gonzalez, z pochodzenia jest Kolumbijczykiem , teraz mieszkającym w Wiedniu. Kształcił się m.in. na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Jednym z jego wiedeńskich profesorów była Helena Łazarska. Śpiewał w duecie z Jose Carrerasem i Plácido Domingo.
Jego repertuar obejmuje różnorodne arie operowe światowych kompozytorów. Julian Gonzales śpiewa też partie tenorowe w Mszy di Gloria Pucciniego oraz w różnych kantatach J. S. Bacha i W. A. Mozarta.
Organizatorami koncertów chopinowskich w pałacu oraz recitali fortepianowych plenerowych z cyklu „Wakacje na miarę Chopina”, jest Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach oraz Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie wraz ze swym sannickim Kołem.
Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Kultura w sieci” od czerwca zrealizowaliśmy zadanie pod nazwą ,,Spotkania z Chopinem online”. (5 koncertów Chopin Muzyka Poezja w pałacu, 5 koncertów plenerowych ,,Wakacje na miarę Chopina” w muszli koncertowej, 3 spotkania z muzykologiem, 3 warsztaty edukacyjne z twórcami ludowymi, 3 spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki). Łącznie jest to 19 wydarzeń, które można obejrzeć na naszym kanale You Tube i FB.
Fot. ECA Sanniki
 
 
 
 
 
 
 

KUP BILET NA KONCERT